Weeblyonica Виблионица!
  • Почетак
    • О нама
  • Садржај
  • Учионица
  • ИОП
  • Наставни пројекти
    • Укључи ме - разумећу!
    • Мисли авангардно!
    • Моја прва књига
    • Учимо да учимо
  • Књигољупци
  • Књигољупци на Фејсбуку
  • Контакт
  • Упитници, тестови, анкете




​Наставни материјали, лекције, задаци...

На овој страници делићемо нове лекције, задатке и корисне текстове који вам могу олакшати учење. Оно што на овој страници не постоји можда ћете пронаћи на сајту Књигољупци.

За лакше претраживање садржаја послужиће вам наслови у одељку Категорије.

Стандардни или књижевни језик                                    (Однос књижевног језика и дијалеката)

9/14/2016

0 Comments

 

Извор: Књижевност и српски језик за први разред
П. Лучић и Ч. Ђорђевић


Језичка норма је скуп правила о употреби посебног језика. Та правила појединац усваја учећи језик, а језичка заједница их чува и с генерације на генерацију преноси учећи потомке како се говори заједничким језиком. У детињству и раној младости појединац научи матерњи језик и правила његове употребе као саставни део језичког осећања. Зависно од средине у којој живи, усвојени језик може бити стандардни језик или дијалекат матерњег језика.
 
Сваки језик: стандардни језик, дијалекти и дуги варијетети тога језика, па и језици чији припадници немају писмо и образовање — има језичку норму. Дијалекат и језик друштвене средине која нема развијену културу ни писменост нема кодификовану (системски сређену и описану у виду правила) језичку норму, али људи који говоре тим језиком у своме језичком осећању знају норму тога језика. Стандардни језик има кодификовану и друштвено прихваћену језичку норму. То, дакле, значи да постоје две врсте нормативности језика развијене културне средине: стандарднојезичка и дијалекатска норма. На пример, исказ деца идеду не одговара стандарднојезичкој норми српског језика, али одговара дијалекатској норми.

Језичку норму стандардног језика чине свеукупна правила о употреби језика, а то су следећа правила: ортоепска (правила о изговору речи), ортографска (правила о писању, правописна правила), морфолошка, синтаксичка, лексичка и стилистичка правила, али се обично говори о граматичкој и правописној норми. Главна правила једног стандардног језика утврђена су у граматици, правопису и речнику тога језика. Уопштено речено, граматичка норма стандардног језика прописује и тумачи шта је граматички правилно (граматично) или допуштено, а шта у стандардном језику није прихваћено као правилно. А правилно је оно што је опште-признато, тј. нормирано.
 
Језичка стандардизација је процес утврђивања језичке норме једне језичке заједнице и стварања стандардног (књижевног) језика. Правила утврђују познаваоци језика (лингвисти) на основу дрштвених потреба и интереса читаве језичке заједнице. То је значајно културолошко, национално и политичко питање које се у одрђеном истиријском тренутку решава на основу језичке реалности, традиције и интереса целе језичке заједнице или народа. Најчешће се за заједнички стандардни језик изабере језички варијетет који је, због одређених разлога, најприхватљивији за језичку заједницу. Стандардни језик не укида дијалекте, али говором образованих људи, употребом у школи и средствима масовне комуникације потискује дијалекатске говоре.
 
Стандардни (књижевни) језик је престижни варијетет језика којим се врши споразумевање (усмено и писмено) у свим видовима јавне употребе језика у одређеној језичкој заједници. Друкчије речено, то је језик којим се говори и пише у школи, у администрацији, у средствима масовне комуникације (штапма, радио и телевизија), тим језиком се развија култура и наука, а у књижевности је средство уметничког стварања. У односу на тај општи и строго нормиран језик, у различитим крајевима постоје увек мање или веће разлике и неправилности у дијалекатским говорима.
 
У науци о језику називи стандардни језик и књижевни језик означавају исти појам. Назив књижевни језик је старијег порекла и има културолошко значење — језик којим се пишу књиге, језик књижевности у ширем значењу (све књиге). У том значењу поклапа се са значењем назива стандардни језик. Међутим, пошто и појам књижевност има уже значење — књижевноуметничко стваралаштво, и назив књижевни језик има и уже значење: књижевноуметнички језик или језик књижевноуметничког дела. У граматици и лингвистици оба ова назива означавају престижни варијетет језика чија се граматичка и правописна правилност (норма књижевног језика) поштује и примењује обавезно у свим видовима употребе тога језика у говору и писању.
 
Нестандардни језички варијетети су облици или језички варијетети који нису усаглашени са утврђеном нормом стандардног језика. Највећа одступања су у дијалектима и жаргону. У књижевноуметничким делима ови варијетети имају стилогена својства и доприносе карактеризацији ликова. Посебну групу жаргонизама чини део професионалне терминологије у појединим стручним језицима.

Picture
Стандардни језик је књижевни језик уређен граматичким правилима и језичким нормама које су утврдили језички експерти и прихватила друштвена заједница која тим језиком говори.
У свим језицима постоје различите варијанте (дијалекти), али се књижевним језиком назива само онај језик који одговара стандардима.
Употреба стандардног или књижевног језика подразумева ПРАВИЛНО, ЧИСТО и ЈАСНО говорење и писање.
-Језичка правилност подразумева граматичку исправност у области: правописа, ортоепије (изговора),  фонетике, морфологоје, синтаксе, лексикологије и стилистике.
-Чистота језика подразумева употребу изворног, неисквареног језика, заснованог на чистом народном језику из добрих говорних средина.
-Језик је јасан ако су речи и реченице у њему логично повезане, а избор речи и израза у  потпуности одговара мислима.
​
0 Comments

    Категорије

    All
    Домаћи задаци
    Други разред
    Књижевнотеоријски појмови
    Први разред
    Провера знања
    Трећи разред
    Четврти разред

    Архива

    February 2019
    December 2018
    November 2018
    April 2018
    March 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    July 2016
    May 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    March 2015
    February 2015
    December 2014
    November 2014

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.